Programy archiwalne
Program tegorocznego Festiwalu obejmuje trzy koncerty symfoniczne i dwa kameralne. Zabrzmią na nich wybrane kompozycje Witolda Lutosławskiego oraz powiązane z nimi arcydzieła XIX- i XX-wiecznej muzyki polskiej i obcej ― wśród nich utwory rzadko obecne na krajowych estradach. W gronie wykonawców znajdą się wybitni artyści z kraju i zagranicy, orkiestry: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chain Ensemble oraz soliści i kameraliści, m.in.: Karol Kozłowski, Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Kozło, Magdalena Bojanowicz, Radosław Kurek, Joanna Freszel i Jakub Jakowicz.
Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XV Warszawa, 27.01.–11.02.2018, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV Warszawa
28.01.– 12.02.2017
Temat festiwalu – muzyczne przyjaźnie Witolda Lutosławskiego – zostanie zaprezentowany w pięciu symfonicznych i kameralnych programach z udziałem wybitnych muzyków z Polski i zagranicy.
Ogniwa dwunastego "Łańcucha" to pięć koncertów, które odbędą się w Warszawie między 25 stycznia a 7 lutego 2015. Kolejne wieczory ukażą twórczość Lutosławskiego na tle arcydzieł kameralnych Béli Bartóka i Ludwiga Beethovena, muzyki skandynawskiej, dzieł powiązanych z tragedią II wojny światowej oraz w kontekście barokowej polifonii.
XI Festiwal „Łańcuch” kończył rok stulecia urodzin, zwieńczonego symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego.
W roku jubileuszu 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego festiwal Łańcuch X różni się od wcześniejszych jego wydań bogactwem repertuaru oraz ilością uczestniczących zespołów. Życzliwość wszystkich partnerów pozwoliła wprowadzić koncerty festiwalowe do najbardziej reprezentacyjnych sal Warszawy, Filharmonia Narodowa jednak postawiła niełatwy do spełnienia warunek niepowtarzania podczas naszych koncertów tych utworów Witolda Lutosławskiego, które zostały już przez nią zaplanowane na rok 2013.
W 2012 roku edycja IX „Łańcucha” odbyła się od 25 stycznia do 4 lutego, trzy miesiące po październikowej ósmej edycji Festiwalu. Ten przyspieszony cykl organizacji wydarzenia podyktowany był chęcią związania na stałe jego terminu z datą urodzenia Witolda Lutosławskiego.
W dniach 23-26 października 2011 w Warszawie odbyła się ósma edycja Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch. W ramach Festiwalu odbyły się cztery koncerty, podczas których zabrzmiały m.in. Uwertura na smyczki, Livre pour orchestre i Mi-parti, a także utwory Bacewicz, Palestra, Meyera, Spisaka i innych.
VII Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" składał się z dwóch koncertów (5. i 6. czerwiec 2010).
Odbywający się w piętnastą rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego szósty festiwal Łańcuch złożony został z pięciu koncertów.
Pięć wydarzeń koncertowych wypełniło piątą edycję festiwalu Łańcuch, która odbyła się pomiędzy 18 a 25 czerwca 2008 roku.
Pięć koncertów złożyło się na program czwartej edycji festiwalu Łańcuch, która odbyła się w pomiędzy 20 a 24 czerwca 2007 roku W Warszawie.
Na trzecią odsłonę festiwalu Łańcuch złożyły się pomiędzy 20 a 27 czerwca 2006 roku trzy koncerty kameralne i jeden orkiestrowy.
Drugi Łańcuch odbył się między 22 a 30 czerwca 2005 roku
Pierwszy Łańcuch odbył się 15 i 16 maja 2004 jako festiwal monograficzny twórczości Witolda Lutosławskiego w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Program dwudniowego festiwalu, zaprojektowanego przez wiceprezesa Towarzystwa Andrzeja Bauera, obejmował 15 krótkich, około godzinnych spotkań z publicznością, w tym koncerty kameralne, koncert muzyki fortepianowej, dwa koncerty orkiestry AUKSO pod dyrekcja Marka Mosia, koncert piosenek dziecinnych oraz koncert "dzieci dla dzieci" – pokazy filmowe i spotkania wspomnieniowe.