25 stycznia 2013 roku przypadła setna rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego – obchody tego jubileuszu przygotowywane są na całym świecie. Na wniosek Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Bogdan Zdrojewski wystąpił o uchwalenie roku 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
7 grudnia 2012 roku Sejm RP przyjął uchwałę ogłaszającą rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego:
„W setną rocznicę urodzin kompozytora Witolda Lutosławskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się do dwudziestowiecznej muzyki polskiej i światowej.
Witold Lutosławski (1913-1994), jeden z największych kompozytorów XX wieku, w drugiej połowie ubiegłego stulecia wyniósł muzykę polską do najwyższej rangi światowej. Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat, odkrywają nowe przestrzenie piękna i odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżycia współczesnego świata. Związany z wielką tradycją europejską, od Beethovena i Chopina po Debussy’ego i Bartóka, był jednocześnie w działalności publicznej patriotą, w twórczości zaś obywatelem świata.
W przekonaniu o szczególnym znaczeniu jego dorobku dla dziedzictwa narodowego i światowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego”.
Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego w 100. rocznicę urodzin swojego Patrona przygotowało liczne działania o charakterze koncertowym, edukacyjnym i wydawniczym propagujących osobę i postawę życiową tego wybitnego twórcy. Przygotowując stulecie Kompozytora, Towarzystwo podjęło współpracę z wieloma partnerami, takimi jak Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Adama Mickiewicza, Program 2 Polskiego Radia, Związek Kompozytorów Polskich i inni.
W poszczególnych zakładkach znajdują się szczegółowe informacje o projektach zorganizowanych przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego.
Tutaj znajduje się syntetyczne omówienie działań Towarzystwa w roku 2013, a poniżej multimedialna prezentacja:
Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego
W związku z obchodami roku 2013 jako Roku Witolda Lutosławskiego została przygotowana specjalna aplikacja będąca multimedialnym przewodnikiem po miejscach w Warszawie związanych z kompozytorem. Dzięki niej można w ciekawy sposób poznać fakty z życia artysty, miejsca, w których bywał, osoby, które miały wpływ na jego życie prywatne i zawodowe, dowiedzieć się o jego twórczości, a także przekonać się, jak silne więzi łączyły go z rodzinnym miastem.
Spacerownik z bogatymi w szczegóły tekstami autorstwa Danuty Gwizdalanki zawiera ponadto zestaw historycznych i współczesnych zdjęć Warszawy oraz fotografie kompozytora, zarówno te oficjalne, jak i pochodzące wprost z rodzinnego archiwum.
Przewodnik powstał dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.