Drugi Łańcuch odbył się między 22 a 30 czerwca 2005 roku
Program Festiwalu Łańcucha II
22 czerwca (środa) 19.00 Filharmonia Narodowa – Sala Kameralna
Koncert kameralny:
Joseph Haydn, Kwartet smyczkowy d-moll op.76/2
Karol Szymanowski, II kwartet smyczkowy op.56
Witold Lutosławski, Kwartet smyczkowy
Kwartet im. Karola Szymanowskiego: Aleksander Dumicz – I skrzypce, Grzegorz Kotow – II skrzypce, Vladimir Mykitka – altówka, Marcin Sieniawski – wiolonczela
26 czerwca (niedziela) 19.00 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Koncert kameralny muzyki Witolda Lutosławskiego
Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian
Mariusz Wysocki – wiolonczela Mariusz Rutkowski – fortepian
Trio na obój, klarnet i fagot
Fabien Thouand – obój Nicolas Baldeyrou – klarnet Julien Hardy – fagot
Partita na skrzypce i fortepian
Janusz Wawrowski – skrzypce Mariusz Rutkowski – fortepian
Wariacja Sacherowska na wiolonczelę
Mariusz Wysocki – wiolonczela
Subito na skrzypce i fortepian
Janusz Wawrowski – skrzypce Mariusz Rutkowski – fortepian
Preludia taneczne na klarnet i fortepian
Nicolas Baldeyrou – klarnet Mariusz Rutkowski – fortepian
Koncert zorganizowany został we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i AFFA (Francuskim Stowarzyszeniem Działań Artystycznych), które programem Déclic wspiera młodych laureatów konkursów muzyki instrumentalnej.
27 czerwca (poniedziałek) 20.00 Centrum Sztuki Współczesnej
Djazzpora – We told Looptosławski
Andrzej Bauer – wiolonczela Kuba Kossak – fagot, laptop Macio Moretti – perkusja Raphael Rogiński – gitara Dj Lenar – gramofony Vj Matemito Brauna – wizualizacje
29 czerwca (środa) 21.00 Fabryka trzciny – Piosenki Derwida
Dorota Miśkiewicz – śpiew Maciej Miecznikowski – śpiew Waldemar Malicki- fortepian
30 czerwca (czwartek) 19.00 Filharmonia Narodowa
Koncert symfoniczny muzyki Witolda Lutosławskiego
Mała Suita na orkiestrę kameralną
Gry weneckie na orkiestrę kameralną
Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną
Heinz Holliger – obój Ursula Holliger – harfa
Łańcuch II
Piotr Pławner – skrzypce
Chantefleurs et chantefables na sopran i orkiestrę
Olga Pasiecznik – sopran
Lutosławski Youth Orchestra
Heinz Holliger - dyrygent
Trzech studentów Paryskiego Konserwatorium zagrało z Lutosławski Youth Orchestra w ramach współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i Paryskim Konserwatorium.
Wprowadzenie dyrektora artystycznego festiwalu:
Cieszę się bardzo, że udało nam się zorganizować "Łańcuch II"! Po pozytywnych echach pierwszego festiwalu zastanawiałem się, jaką formułę nadać serii wydarzeń muzycznych, które będą mogły przyczynić się do przekazania młodym ludziom tradycji wykonawczej, pochodzącej bespośrednio od kompozytora, poprzez dyrygentów i solistów, którzy mieli kontakt z Mistrzem. Powołując do życia Lutosławski Youth Orchestra robimy pierwszy krok w tym kierunku, ale mam poczucie, że pomysł ten zawiera w sobie ogromny potencjał rozwojowy. Dlatego też młodą publiczność zapraszam szczególnie gorąco na koncerty festiwalowe.
"Łańcuch" to forma stworzona przez Lutosławskiego, którą zastosował nie tylko w swych trzech kompozycjach o tym tytule. Tworzenie konstrukcji dzieła z zazębiających się ogniw, epizodów, jest jedną z cech charakterystycznych twórczości Lutosławskiego od lat sześćdziesiątych. A dla nas to łańcuch wydarzeń, koncertów i spotkań muzyków różnych pokoleń z całej Europy.
Festiwal "Łańcuch II" rozpoczęliśmy "majówką" w Królikarni, adresowaną do dzieci. A teraz: Najpierw Filharmonia Narodowa – występ Kwartetu Szymanowskiego, który zagra obok Kwartetu Lutosławskiego dzieła Haydna i Szymanowskiego. Następnie Centrum Sztuki Współczesnej – koncert muzyki kameralnej, gdzie spotkają się utalentowani młodzi muzycy z Polski i Francji. Aż wreszcie premiera szczególnie mi bliskiego projektu – "We Told Looptosławski", w ramach serii wydarzeń kontynuowanej przez muzyków improwizujących pod nazwą Djazzpora. W Fabryce Trzciny koncert "retro" – piosenki komponowane przez Lutosławskiego w latach pięćdziesiątych pod pseudonimem Derwid, w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Macieja Miecznikowskiego oraz Waldemara Malickiego.
Wreszcie to, co najbardziej leży nam na sercu – inauguracyjny koncert Lutosławski Youth Orchestra – zespołu złożonego w tym roku z młodych muzyków z Francji, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski. Poprowadzi ją Heinz Holliger – charyzmatyczny oboista, kompozytor i dyrygent, dla którego Lutosławski napisał Koncert podwójny na obój i harfę. W koncercie wystąpią wybitni soliści: Państwo Holligerowie, Olga Pasiecznik i Piotr Pławner.
Stworzenie orkiestry, która pod patronatem wybitnych mistrzów stanie się przestrzenią, gdzie młodzi adepci sztuki będą eksploprować niezwykły świat muzyki Lutosławskiego – to najważniejsze przedsięwzięcie festiwalu "Łańcuch II". Mam nadzieję, że w przyszłości Lutosławski Youth Orchestra, stanie się osią i centrum ważnego wydarzenia, które na stałe wpisze się do kalendarza imprez kulturalnych.
Jest rzeczą oczywistą, że wysiłek organizacyjny stworzenia międzynarodowej orkiestry powinien zaowocować jak największą ilością koncertów w Polsce i nie tylko.
Andrzej Bauer