Przejdź do treści
Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków 2

Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków 2

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego przedstawia drugą część albumu Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków. To kontynuacja pracy, która jest próbą naszkicowania zbiorowego portretu warszawskiego środowiska muzycznego w czasie II wojny światowej. Znajdziemy w niej obrazy wojennej Warszawy widzianej oczami dziecka, relacje młodych muzyków, którzy w okupowanej stolicy rozpoczynali edukację muzyczną i wspomnienia wytrawnych wirtuozów i pedagogów. (...) Podobnie jak w pierwszym albumie, korzystamy z relacji i wspomnień z różnych źródeł - publicznych i prywatnych. Znaczącą część książki stanowią niepublikowane teksty i dokumenty z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. To właśnie dzięki zawartości zbioru WTM na karty tej książki powracają niektórzy bohaterowie pierwszej publikacji - Lutosławski, Markowski, Szpilman.

Elżbieta Markowska (fragment wstępu od wydawcy)
Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945

Koncepcja albumu, wybór materiałów i opracowanie:
Katarzyna Naliwajek
Andrzej Spóz
Współpraca redakcyjna:
Elżbieta Markowska
Redakcja merytoryczna
Katarzyna Naliwajek

Projekt współfinansuje m.st Warszawy

Spis treści

Informacje o dostępności albumu można uzyskać e-mailowy - patrz zakładka kontakt


Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego przedstawia album Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945 w opracowaniu Elżbiety Markowskiej i dr Katarzyny Naliwajek, który jest próbą naszkicowania zbiorowego portretu warszawskiego środowiska muzycznego w czasie II wojny światowej. Muzycy z pokolenia Lutosławskiego studiowali i wchodzili w dorosłe życie w wolnej Polsce. Wielkim autorytetem dla młodych artystów i kompozytorów w okresie międzywojennym był Karol Szymanowski, który na krótko podjął się kierowania Warszawskim Konserwatorium. Szanse na rozwijanie talentów, kontynuowanie studiów za granicą: w Paryżu, Wiedniu czy Berlinie, dawały perspektywy pomyślnego rozwoju kariery artystycznej. A Warszawa w końcu lat trzydziestych była kwitnącym miastem z bogatym życiem kulturalnym. Zwłaszcza sezony muzyczne obfitowały w wydarzenia na europejskim poziomie.

Wybuch wojny 1 września 1939 roku i restrykcje wprowadzone przez okupanta zmieniły życie mieszkańców stolicy w sposób radykalny. Jak przeżyli pięć lat wojny muzycy w okupowanej Warszawie?

Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie, przywołując wspomnienia bohaterów tamtych lat, przytaczając relacje świadków, przedstawiając dokumenty, listy i fotografie. Korzystamy z fragmentów wspomnień muzyków, materiałów zaczerpniętych z okazjonalnych, trudno dostępnych publikacji oraz wypowiedzi utrwalonych w nagraniach radiowych. Ważnym źródłem dokumentów są Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, a także archiwa rodzinne.

Wśród bohaterów książki przeważają muzycy z bliskiego kręgu Witolda Lutosławskiego: koledzy ze studiów w Konserwatorium, muzyczni partnerzy, przyjaciele. Wspólne wojenne losy sprzyjały budowaniu wzajemnego zaufania, środowiskowej solidarności, kształtowaniu postaw zdecydowanego oporu wobec okupanta. Nawiązane w tamtych czasach więzi przyjaźni, a także możliwości tworzenia i uprawiania muzyki były dla wielu duchowym ocaleniem.

Spis treści (pdf)

Album można zakupić w księgarni Motyle Książkowe.


Przewodnik po muzyce Witolda Lutosławskiego. Andrzej Chłopecki PostSłowie

Ostatnia, niedokończona książka znanego krytyka i muzykologa, powstała na zamówienie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Kto śledził niegdysiejsze publikacje Andrzeja Chłopeckiego, nie będzie zaskoczony – krytyk nie zmienił poglądów, ale jego ocena stała się głębsza, bardziej stanowcza, bez wahania wskazująca pierwszoplanową rolę Witolda Lutosławskiego dla zrozumienia najważniejszych dylematów muzyki XX wieku. Autor miał świadomość, że taka książka mogła powstać dopiero teraz, na podstawie wiedzy i doświadczenia kilkudziesięciu lat dociekań, jej treścią zaś nie jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o znaczenie muzyki Lutosławskiego, lecz tej odpowiedzi udzielenie. To w pracy krytyka rzadka chwila pewności, której towarzyszy dyktowana właśnie postawą krytyczną potrzeba polemiki, rozmowy, sporu z mądrym i życzliwym czytelnikiem. Publikacja jest finansowana z programów Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.

Spis treści

Książka dostępna jest w księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


"Lutosławski. 1913-2013"

To ponad 300-stronicowy album przygotowany przez Elżbietę Markowską, zawierający wybór wypowiedzi kompozytora, wspomnienia rodziny i przyjaciół oraz fotografie, przenoszące rzeczywisty obraz czasów i ludzi. Publikacja ta jest próbą dopełnienia portretu twórcy i człowieka. Zawiera jedynie (i aż) efekt kwerendy w udostępnionych archiwach rodziny, przyjaciół i podstawowych zbiorach archiwów instytucjonalnych (np. Polskiego Radia). Ponadto zbiera wypowiedzi i materiały rozsiane w różnych, często okazjonalnych lub dziś już trudno dostępnych publikacjach. Czytelnik oczywiście znajdzie tu podstawowe informacje o Witoldzie Lutosławskim, ale zostanie zaproszony do wędrówki przez jego biografię ścieżkami mało uczęszczanymi, które czasami prowadzą przez zakamarki dotychczas nieodwiedzane. Album wydany przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego wspólnie z Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

Spis treści

Książka dostępna jest w księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


Grzegorz Michalski, Lutosławski w pamięci. 20 rozmów o kompozytorze, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2007.

Zapis rozmów o kompozytorze przeprowadzonych m.in. z Julią Hartwig, Krzysztofem Zanussim, Krystyną Zachwatowiczową, Andrzejem Wajdą, Marcinem Bogusławskim, Krystyną Witkowską, Haliną Szpilmanową, Ryszardem Kapuścińskim. Zebrane tu rozmowy, choć w założeniu przeznaczone do publikacji, noszą wyraźny rys prywatności. Od moich rozmówców oczekiwałem wspomnień o człowieku – jego poglądach, obyczajach, problemach (Grzegorz Michalski)

Publikacja sfinansowana ze środków m. st. Warszawy

Spis treści

Książka dostępna jest w księgarni wydawnictwa słowo/obraz terytoria: www.terytoria.com.pl


Witold Lutosławski, Zapiski, opracował Zbigniew Skowron, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa 2008.

Wśród rękopisów Witolda Lutosławskiego przechowywanych obecnie w Archiwum Fundacji Paula Sachera w Bazylei znajduje się dokument o szczególnym znaczeniu. Jest to zeszyt z zapiskami kompozytora, rozpoczęty prawdopodobnie na przełomie lat 40. i 50. jako szkicownik projektowanych utworów.

Znaczenie Zapisków nie ogranicza się jednak tylko do sfery warsztatu i techniki kompozytorskiej, bowiem ukazują one również przemyślenia Lutosławskiego związane z sytuacją współczesnej kultury. Określając z biegiem lat swe postawy wobec otaczających go zjawisk i kierunków w nowej muzyce, dalekie wszakże od kategorycznych sądów i ocen, zarysował Lutosławski w Zapiskach cenny obraz swej świadomości artystycznej, który pozwala zrozumieć go pełniej nie tylko jako twórcę, ale również jako człowieka.

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spis treści

Książka dostępna jest w księgarni Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego: www.wuw.com.pl


Zofia Owińska, Witold Lutosławski o sobie, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2010.

Rozmowy Zofii Owińskiej z Witoldem Lutosławskim mają wyjątkowy charakter, co wynika ze szczególnie bliskich, niemal rodzinnych relacji obojga rozmówców. W swoich częstych kontaktach z dziennikarzami, a jeszcze bardziej w tekstach publikowanych pod własnym nazwiskiem, Lutosławski starannie dbał o poprawność i precyzję wypowiedzi, nie pozwalał sobie na kolokwializmy, niedyskrecje, konsekwentnie unikał wątków dotyczących życia rodzinnego. Ten styl rozmowy zdominował nie tylko publiczny wizerunek kompozytora – był obecny także w codziennych kontaktach ze znajomymi, nawet z przyjaciółmi. Potwierdzają to liczne, bogate w szczegóły wspomnienia ludzi w różnych latach pozostających z nim w bliskim związku. Tym razem, i jest to przypadek odosobniony, stary mistrz opowiada o sobie, swoich bliskich i o muzyce z mniejszą niż zwykle powściągliwością, okazując rozmówczyni serdeczność, na jaką nie mógł liczyć żaden inny dziennikarz.

Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy.

Spis treści

Książka dostępna jest w księgarni wydawnictwa słowo/obraz terytoria: www.terytoria.com.pl


Witold Lutosławski, O muzyce. Pisma i wypowiedzi, opracował Zbigniew Skowron, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2011.

Działalność pisarska Witolda Lutosławskiego pozostawała dotychczas w cieniu jego dokonań kompozytorskich. Przyczynił się do tego fakt, iż jego pisma nie tylko są rozproszone w rozmaitych, niełatwo dostępnych źródłach, lecz także spora ich część, w tym wykłady wygłaszane na kursach kompozytorskich, dotychczas nie została wydana. Tymczasem ów pisarski dorobek, czego dowodzi niniejszy zbiór, ujawnia – na równi z indywidualnym stylem – bogactwo i wielokierunkowość zainteresowań jego autora; świadczy o tym, że angażował się on w ujawnianie tajników własnej techniki kompozytorskiej i budowy poszczególnych utworów, ale też był uważnym, a zarazem krytycznym obserwatorem polskiego życia muzycznego, również w jego wymiarze społecznym i politycznym.

Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Intytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego

Spis treści

Książka dostępna jest w księgarni wydawnictwa słowo/obraz terytoria: www.terytoria.com.pl

image

Lutosławski. Koncerty jubileuszowe

Na zakończenie Roku Witolda Lutosławskiego przy współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Polskim Radiem została wydana płyta CD Lutosławski. Koncerty jubileuszowe, na którą złożyły się wybitne wykonania utworów Lutosławskiego wybrane spośród nagrań zarejestrowanych podczas koncertów upamiętniających rocznice urodzin Witolda Lutosławskiego (w 2012 i w 2013 roku). Płyta ma charakter promocyjny i jest dostępna w siedzibie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Wydawnictwo: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Instytut Muzyki i Tańca 001TWL, IMIT CD 0009

Spis nagrań


image

Lutolandia czyli domowy teatrzyk Pana Tralalińskiego

Towarzystwo Witolda Lutosławskiego i Fundacja BGŻ przedstawiają zapis koncertu Lutolandia, który odbył się 22 czerwca 2007 podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego „ŁAŃCUCH IV” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (DVD 2008).

Utwory Witolda Lutosławskiego, pisane dla dzieci, stale inspirują wyobraźnię najmłodszych i stymulują ich muzyczny rozwój. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na realizacje dydaktyczno-rozrywkowe dla dzieci i młodzieży, Jadwiga Rappé, śpiewaczka, pedagog i prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego postanowiła doprowadzić do powstania koncertu inscenizowanego „Lutolandia”, zawierającego utwory Mistrza, przeznaczone dla młodych wykonawców: instrumentalistów, śpiewaków i tancerzy. Realizację pomysłu powierzyła znakomitej reżyser, autorce wielu wspaniałych przedsięwzięć tego typu, Hannie Chojnackiej i scenograf, Elżbiecie Tolak.


image

Lacrimosa

Płyta z dwiema wersjami Lacrimosy Witolda Lutosławskiego: autorskiej transkrypcji oryginału w wykonaniu Julity Mirosławskiej (sopran) i Jarosława Malanowicza (organy) oraz opracowaniu Jakuba Burzyńskiego na sopran i pięć instrumentów smyczkowych w wykonaniu Julity Mirosławskiej oraz zespołu La Tempesta pod dyrekcją Jakuba Burzyńskiego. Na płycie zarejestrowano także Stabat Mater Luigiego Boccheriniego (CD 2008)


Witold Lutosławski — twórcze życie

Prezentacja życia i twórczości Witolda Lutosławskiego (DVD 2006)

image

W 2008 roku nakładem Towarzystwa im. W. Lutosławskiego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie ukazał się drukiem cykl pieśni Witolda Lutosławskiego Chantefleurs et Chantefables w opracowaniu Eugeniusza Knapika na sopran i fortepian.

Opracowanie powstało w marcu 2007 roku z inicjatywy i na zamówienie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydawnictwo zawiera także polski przekład wierszy Roberta Desnosa autorstwa Wiesława Powagi oraz omówienie utworu pióra Danuty Gwizdalanki.

Publikacja dostępna jest w księgarni internetowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: www.pwm.com.pl