Wystawa Witold Lutosławski 1913-1994
Z okazji Roku Witolda Lutosławskiego Towarzystwo jego imienia przygotowało wystawę przybliżającą osobę i twórczość kompozytora. Całość obejmuje ok. 10-minutową projekcję oraz 20 plansz wypełnionych ilustracjami i słownym komentarzem (w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej). Adresatami wystawy są zarówno początkujący melomani, jak i znawcy muzyki Lutosławskiego. Forma ekspozycji umożliwia jej łatwe przenoszenie i prezentację w różnych wnętrzach.
Plansze zgrupowane zostały w pięć bloków tematycznych, poświęconych: życiorysowi kompozytora, źródłom jego twórczości, stylowi muzycznemu, otoczeniu, w jakim dział oraz roli jego dzieła we współczesnej kulturze muzycznej. Projekcja przedstawia proces twórczy Lutosławskiego na przykładzie szkiców do Trois poèmes d’Henri Michaux na 20-głosowy chór mieszany i orkiestrę (1963).
Autorami wystawy są: Marcin Krajewski (scenariusz), Sylwia Szafrańska (projekt plansz) i Konrad Starczewski (animacja). Konsultacji dotyczącej oprawy graficznej udzieliła Krystyna Zachwatowicz.
Miejsca prezentacji wystawy Lutosławski 1913-1994
- Filharmonia Narodowa (25.01 do 15.03.2013)
- Filharmonia Krakowska (16.03 do 27.05.2013)
- Książnica Beskidzka (04.06 do 28.06.2013)
- Zamek Królewski w Warszawie, Festiwal „Ogrody Muzyczne” (30.06 do 28.07 2013)
- Uniwersytet Warszawski (hall Pałacu Kazimierzowskiego), I połowa września 2013
- Filharmonia Warmińsko-Mazurska, 24.09.2013-10.11.2013
- Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 14.11.2013-30.11.2013
- Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, 01.12.2013-20.12.2013
- Biblioteka Główna Akademii Muzycznej w Gdańsku, 13.01.2014-24.01.2014
Wystawa biograficzna „Lutosławski 1913-1994 (wersja multimedialna / produkcyjna)
Pliki otwarte wersji produkcyjnej wystawy biograficznej „Lutosławski 1913-1994” udostępnione zostały placówkom dyplomatycznym w: Kolonii (Niemcy), Podgoricy (Czarnogóra), Hellerup (Dania), Wilnie(Litwa), Buenos Aires (Argentyna), Pekinie (Chiny), Irkucku(Rosja), Tallinnie (Estonia), Nikozja (Cypr). Ostatecznie skorzystały i zaprezentowały wystawę cztery z ww. polskich placówek dyplomatycznych w następujących krajach:
Litwa
W ramach obchodów Roku Witolda Lutosławskiego wystawa była eksponowana w Dziesięcioletniej Szkole Muzycznej im. Balysa Dvarionasa w Wilnie (1–27 września 2013 r.), w Litewskiej Filharmonii Narodowej (2–13 października 2013 r.), w Filharmonii Kowieńskiej (14 października – 4 listopada 2013 r.) oraz w Wileńskiej Szkole Muzycznej im. Broniusa Jonušasa (13–23 stycznia 2014 r.). Wystawie towarzyszyły również koncerty z muzyką Lutosławskiego. Wystawa prezentowana była w formie planszowej, na roll-upach. Na planszach język polski został zastąpiony językiem litewskim.
Chiny
W Chinach wystawa została pokazana w formie planszowej dwukrotnie: w listopadzie 2013 r. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w gmachu Ambasady RP w Pekinie oraz w grudniu w Hangzhou i była połączona z koncertem Orkiestry Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki z Gdańska.
Cypr
Wystawa została zaprezentowana w formie planszowej na Uniwersytecie Cypryjskim od 4 października do 11 października 2013 r.
Estonia
Wystawa była prezentowana w formie multimedialnej w Sali Organowej Estońskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Tallinnie w ramach cyklu „Jubilate”, finisażu obchodów Roku Lutosławskiego w Estonii 24 stycznia 2014 r..
Muzyka w okupowanej Polsce
Projekt miał na celu przedstawienie muzyki Chopina i wyjątkowej roli, jaką odegrała, w kontekście rzeczywistości okupowanej Polski. Temu celowi służyła zarówno wieloelementowa międzynarodowa wystawa, jak i koncert kameralny, zorganizowany w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, pomyślany jako rekonstrukcja wydarzeń artystycznych organizowanych w czasie wojny w stolicy.
Projekt (obejmujący koncert i wystawę w wersji polskiej i francuskiej) został zrealizowany przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego we współpracy z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina i Festival Musiques Interdites, Marseille. Wystawa odbyła się w ramach dwóch festiwali muzyki współczesnej‚ "Schleswig Holstein Musik Festival" (lipiec-sierpień 2010, niemiecka wersja językowa) i Festiwalu "Warszawska Jesień" (wrzesień-październik 2010, polska wersja językowa), oraz podczas Festiwalu "Musiques Interdites" w Marsylii (czerwiec-lipiec 2010, francuska wersja językowa). 9 listopada odbyło się otwarcie wystawy w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie.
Wystawa poza rolą muzyki Fryderyka Chopina w czasie okupacji przedstawiała sytuację muzyki i muzyków w Polsce lat II wojny światowej. Przedstawione były w jej ramach m.in. przypadki działania środowiska muzycznego w celu ochrony zagrożonych kolegów i przypadki, kiedy pozwoliło to (bądź nie) na przetrwanie muzyków lub innych osób (wśród innych przykład kompozytora Piotra Perkowskiego, piosenkarza Andrzeja Boguckiego, którzy bezpośrednio przyczynili się do uratowania Władysława Szpilmana, kompozytora i znakomitego interpretatora dzieł Chopinowskich).
Życie muzyczne w kawiarniach warszawskich i krakowskich oraz wojenne losy wybitnych kompozytorów polskich, takich jak Witold Lutosławski, Roman Padlewski, były kolejnym tematem wystawy.
Lutosławski i jego idee muzyczne
W ramach obchodów Roku Lutosławskiego 2004: luty–maj prezentacja wystawy "Lutosławski i jego idee muzyczne" w Sali Balowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Opracowana przez prof. Jadwigę Paję-Stach i przygotowana przez PWM z finansową pomocą Towarzystwa wystawa była eksponowana do połowy maja 2004. Ponadto wystawa została zakupiona przez MSZ, a następnie była pokazywana w polskich placówkach dyplomatycznych w Bazylei, Bernie, Bratysławie, Brukseli, Bukareszcie, Charkowie, Moskwie, Pekinie, Rydze i Tallinie