Jesienią 2003 wniosek Towarzystwa o ogłoszenie roku 2004 Rokiem Lutosławskiego wraz z kilkunastoma listami poparcia ze strony przedstawicieli związków twórczych i wybitnych osobistości świata kultury, został złożony w kancelarii Sejmu. 13 listopada wniosek był rozpatrywany przez Sejmową Komisję Kultury (w imieniu Towarzystwa sprawę referował Kazimierz Kord), zaś w styczniu 2004 Sejm RP podjął stosowną uchwałę. Staraniem zarządu fakt ten został szeroko odnotowany w prasie i mediach. Ogłoszenie Roku Lutosławskiego w istotny sposób ułatwiło zarządowi realizację jego planów, a ponadto ożywiło zainteresowanie wielu polskich instytucji kulturalnych, także na prowincji, twórczością i osobą Kompozytora.
Inicjatywy Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego:
- Luty – maj – prezentacja wystawy "Lutosławski i jego idee muzyczne" w Sali Balowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Opracowana przez prof. Jadwigę Paję-Stach i przygotowana przez PWM z finansową pomocą Towarzystwa wystawa była eksponowana do połowy maja 2004. Ponadto wystawa została zakupiona przez MSZ, a następnie była pokazywana w polskich placówkach dyplomatycznych w Bazylei, Bernie, Bratysławie, Brukseli, Bukareszcie, Charkowie, Moskwie, Pekinie, Rydze i Tallinie.
- 6 lutego 2004: wmurowanie tablicy pamiątkowej (projektu członka Towarzystwa Zbigniewa Wilmy) w willi Witolda Lutosławskiego przy ul. Śmiałej w Warszawie. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Lech Kaczyński i Prezes Towarzystwa Zygmunt Krauze. Po uroczystości państwo Marcin i Gabriela Bogusławscy zaprosili obecnych na przyjęcie do domu Kompozytora.
- Udział w Forum Witolda Lutosławskiego 2004: 21 marca – wieczór w Filharmonii Narodowej. W części pierwszej Julia Hartwig i Ryszard Kapuściński mówili o osobie i twórczości Patrona Towarzystwa, zaś w części drugiej Ewa Podleś i Ewa Pobłocka wykonały Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny Witolda Lutosławskiego.
- 24 kwietnia 2004: II Konkurs Wykonawczy Utworów Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży polskich szkół muzycznych podstawowych, ponad podstawowych oraz I i II stopnia. Konkurs został organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Przyrody w Drozdowie pod patronatem i we współpracy z Towarzystwem imienia Witolda Lutosławskiego. Towarzystwo pozyskało dla konkursu mecenasa Fundację Aleksandry i Cypriana Kosińskich.
- 15 – 16 maja 2004: "Łańcuch". Festiwal monograficzny twórczości Witolda Lutosławskiego w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Program dwudniowego festiwalu, zaprojektowanego przez wiceprezesa Andrzeja Bauera, obejmował 15 krótkich, około godzinnych spotkań z publicznością, w tym koncerty kameralne , koncert muzyki fortepianowej, dwa koncerty orkiestry AUKSO pod dyrekcja Marka Mosia, koncert piosenek dziecinnych oraz koncert "dzieci dla dzieci" – pokazy filmowe i spotkania wspomnieniowe. Wystąpili: Hanna Banaszak z zespołem, Rafał Bartmiński, Ewa Biegas, Zdzisław Bogacz, Krystyna Borucińska, Jan Cielecki, Ryszard Groblewski Maciej Grzybowski, Krzysztof Jakowicz, Kuba Jakowicz, Urszula Krygier, Piotr Kusiewicz, Rafał Kwiatkowski, Karol Marianowski, Mariusz Pędziałek, Maciej Piszek, Ewa Pobłocka, Jadwiga Rappé, Hakan Rosengren, Łukasz Rosiak, Anna Sikorzak-Olek, kwartet smyczkowy Camerata, Chór i Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 pod dyrekcją Anny Perzanowskiej-Tarasiuk oraz Chór i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych nr.1 przy ul. Miodowej pod dyrekcją Ewy Marchwickiej. Festiwal zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, pod patronatem Ministerstwa Kultury, zaś współorganizatorem było Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Patronat medialny sprawowali: TVP Telewizja Polska, Polskie Radio, "Rzeczpospolita" i "Jazz & Classics". Wydarzenia festiwalowe zostały utrwalone przez Program 2 Polskiego Radia i były transmitowane na jego antenie.
- Konkurs wiedzy o Witoldzie Lutosławskim dla uczniów polskich szkół ogólnokształcących, nie tylko muzycznych. Konkurs był rozgrywany w dwóch kategoriach: gimnazjalistów i licealistów, którzy otrzymali do wyboru po trzy tematy pracy pisemnej. Przewidziano po pięć wyróżnień z każdej kategorii. Nagrodą dla zwycięzców był przyjazd do Warszawy na festiwal "Łańcuch" w Zamku Ujazdowskim. Podczas jednego z festiwalowych koncertów przewodniczący jury konkursu prof. Michał Bristiger wręczył młodym znawcom życia i twórczości Kompozytora pamiątkowe dyplomy, które zaprojektował i wykonał Zbigniew Wilma.
Nagrody ufundowała Fundacja Bankowa imienia Leopolda Kronenberga, która pokryła koszty przyjazdu i pobytu laureatów konkursu oraz ich wychowawców w Warszawie. - Międzynarodowy konkurs kompozytorski "Lutosławski Award 2004". Warunkiem udziału w konkursie było nadesłanie nie wykonywanej dotąd kompozycji na kwartet skrzypcowy albo duetu na skrzypce, wiolonczelę, obój, klarnet lub głos z towarzyszeniem fortepianu. Nadesłano 169 prac z całego świata. Ponieważ 12 partytur nie spełniało warunków konkursu, jury oceniało jedynie 157 prac. Jury konkursu pod przewodnictwem Zygmunta Krauze (Polska) w składzie: Yi Chen (USA – Chiny), Arne Nordheim (Norwegia) i Charles Bodman Rae (Wielka Brytania – Australia) obradowało w dniach 2 – 4 grudnia 2004 (zaproszony do jury Krzysztof Meyer odwołał swój przyjazd z powodu choroby). Zwycięzcami konkursu zostali:
I nagroda w wysokości 5000 euro ufundowana przez Ministerstwo Kultury: Marios Joannou ELIA (Cypr) za utwór Holy Bread na kwartet smyczkowy.
II nagroda w wysokości 2000 euro ufundowana przez Chester Edition: Thoma SIMAKU (Albania – Wielka Brytania) za utwór Voci Celesti na kwartet smyczkowy.
III nagroda w wysokości 1000 euro ufundowana przez ZAiKS: Marcin BANASIK (Polska) za utwór 8 pieśni do słów Haliny Poświatowskiej na mezzosopran i fortepian.
Honorowe wyróżnienia otrzymali:
Akhlagi PAYMAN (USA) za utwór Mirage of an Echo na kwartet smyczkowy.
Juan GUO (Chiny) za utwór On the Note G na kwartet smyczkowy.
Edward BOWMAN (Wielka Brytania) za utwór Air Reaches the Wound na
kwartet smyczkowy.
14 lutego 2005 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej odbył się uroczysty koncert nagrodzonych kompozycji w wykonaniu Rubinstein Quartet oraz Alicji Węgorzewskiej-Whirkerd (mezzosopran) i Marcina Rutkowskiego (fortepian). Przed rozpoczęciem koncertu prezes Krauze odczytał werdykt jury, przedstawił laureatów konkursu i wręczył im nagrody. W uroczystości uczestniczyła przedstawicielka fundatora I nagrody, dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury Adrianna Poniecka-Piekutowska. - 12 listopada 2004 – "Imieniny dwóch Witoldów" w księgarni "Czuły Barbarzyńca" w Warszawie. Spotkanie kameralne zorganizowane wspólnie z komitetem obchodów Roku Gombrowicza. W części poświęconej Witoldowi Lutosławskiemu wystąpił Andrzej Bauer, a dwaj młodzi kameraliści, altowiolista Ryszard Groblewski i wiolonczelista Karol Marianowski, wykonali autorskie opracowanie Bukolików na altówkę i wiolonczelę
- 29 listopada 2004: Międzynarodowe Spotkanie "Witold Lutosławski – kompozytor narodowy?" na Zamku Królewskim w Warszawie. Referat główny zatytułowany "Niesamowita Słowiańszczyzna" wygłosiła prof. Maria Janion. Pozostałymi prelegentami byli: Charles Bodman Rae (Australia), Martina Homma (Niemcy), Mieczysław Tomaszewski, Zbigniew Skowron, Roman Berger (Słowacja). Dyskusję prowadził Grzegorz Michalski. Planowane jest opublikowanie materiałów sympozjum – referatów i głosów w dyskusji. Wydarzenie organizowane wspólnie przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Zamek Królewski w Warszawie i Fundację Kultury Polskiej zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury.
- 11 lutego 2005: uroczysty koncert Hommage a Lutosławski pod dyrekcja Jerzego Semkowa w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Był on oficjalnym zamknięciem obchodów Roku Lutosławskiego. Grała orkiestra Sinfonia Varsovia z udziałem solistki Urszuli Kryger. Program koncertu obejmował utwory Witolda Lutosławskiego: Postludium nr 2, 5 pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Muzykę żałobną w części pierwszej oraz III Symfonię op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena, w części drugiej. Po koncercie w kuluarach Filharmonii odbyło się sfinansowane przez PWM spotkanie przy lampce wina z Maestro Semkowem, któremu prezes Kauze, w podziękowaniu za przekazanie honorarium na rzecz Towarzystwa, wręczył pamiątkowy medal opatrzony napisem: "Wielkiemu Artyście Jerzemu Semkow z wyrazami wdzięczności – Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, 2005". Koncert został zarejestrowany przez Program 2 Polskiego Radia.